TİO Otomasyon olarak geliştirdiğimiz her pratik, faydalı ve düşük maliyetli otomasyon çözümü, endüstri araştırmalarına ve güncel trendlere dayanmaktadır. Herhangi bir tasarım veya geliştirme gerçekleşmeden önce mühendislerimiz, araştırma sürecini ve yapılmak istenen çalışmaları tam olarak anlayabilmek için zaman ayırırlar. Aşağıda PLC ve DCS kontrol platformları arasında görülen farklılıklar tablosu oluşturduk:

PLC DCS
Uygulamalar Malzeme taşıma, su arıtma, motor kontrolleri, tesis operasyonları dengesi, hava kompresörü kontrolleri, paketleme gibi çekirdek dışı süreç fonksiyonları Temel süreçler (gıda, ilaç, rafineri vb.)
Kontrol Mimarisi Donanım ve yazılım fonksiyonlarının kolayca eklenmesini sağlayan “Gevşek” bileşen mimarisi Yapılandırma Modeli: Bir platform içinde mantıksal işlemler, sıralı ve süreç kontrolleri, HMI’lar, özel uygulamalar ve iş entegrasyonu gibi çok disiplinli kontrolörler.
Fiyat DCS ile Önemli Bir Fark Yok PLC ile Önemli Bir Fark Yok
Kurumsal Arayüz PLC uygulamaları son yıllarda bilgi alışverişi ve senkronize operasyonlar için kurumsal sistemlerin arayüzlerinin çoğunda DCS’ye yakalandı. DCS sistemleri, Purdue Modeline ve daha yakın zamanda ISA95 standardına uygun olarak yıllarca işletmelere bağlı çalışmaktadır.
Varlık Yönetimi PLC’ler desteklemektedir. Tüm cihaz ve varlık yönetimi standartları için entegre yazılım sağlamaktadır.
APC Gelişmiş Proses Kontrolü İşlevler eklemeye ve süreç kontrolüne girmeye başlandı PID kontrolünün performansını artırmak için kontrol döngülerini ve daha gelişmiş alternatifleri optimize etmek için bir takım araçlar sunar.
Toplam Üretim Optimizasyonu Gevşek birleşik yazılım eklentileri ile yaklaşabilmektedir. Gerçek zamanlı yazılım modelleme ve kontrol optimizasyonu gelişmekte olan bir işlevdir.
Sensör / Kontrol Ağ İletişimi PLC sistemleri, Foundation Fieldbus ve HART’a göre daha az arayüze sahip olma eğilimindedir. Birçok durumda, üçüncü parti donanım ve yazılımlara ve daha fazla emek yoğunluğu olan yapılandırmaya güvenirler. DCS’ler, Foundation Fieldbus ve HART’a ve diğer endüstriyel otomasyon ağlarına yeterli arayüze sahiptir.

Tüm bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki DCS çok daha kapsamlı bir sistemdir. PLC bu sistem içerisinde bir eleman olabilir. DCS dağıtık bir sistemdir. Bir çok sayıda PLC’yi, bilgisayar sistemini ve diğer elemanları bir araya getirir.

TİO, otomasyon ve hat entegrasyonu konusunda uzmanlaşmış çok disiplinli bir mühendislik firmasıdır. Mühendis grubumuz, tek tek olan makine ve ekipman parçalarını tamamen işlevsel, entegre üretim hatlarına dönüştürmek için üreticilerle birlikte çalışır. TİO’nun otomasyon yetenekleri ve PLC ile DCS bakış açısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen mühendislerimizle iletişime geçin.