Otomasyon yazılımları son zamanlarda teknoloji ile birlikte ülkemizde ihtiyaç haline gelmiş ve bir çok işletmenin vazgeçilmez yolu olmuştur. Bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar arıyoruz

 • Otomasyon Yazılımları nelerdir?
 • Otomasyon Yazılımlarının Faydaları Nelerdir?
 • Otomasyon Yazılımı Nasıl Yapılır?

İşletmeler tesislerine otomasyon yazılımları ile birlikte maksimum verim ile çalışmayı hedeflediklerinden dolayı ülkemizde cazip hale gelmiş ve bunla birlikte sıfır hata ile birlikte daha kaliteli ürünler üretmelerinde çok önemli bir yer edinmiştir. TİO  Otomasyon olarak otomasyon yazılımları konusunda tecrübeli kadromuz ile birlikte yaptığımız projelerde işletmeleri çok büyük bir yükün altından alarak işletmelerin minimum maliyetle maksimum verim elde ederek üretimleri çok büyük katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Son zamanlarda ihtiyacın mutlak olmazsa olmazlarından olan otomasyon yazılımları işletmelere üretim esnasında ve üretimden sonraki aşamalarda dahil olmak üzere depolanmasından raporlanmasına kadar olan süreçte işletmelere çok büyük kolaylıklar getirmektedir. Otomasyon yazılımlarının işletmeye sağladığı faydalar minimum personel ile maksimum üretim yapabilmenin yanı sıra yapılan üretimin kalitesinin ve hatasız  üretilmesinin tek sahibidir. Tio otomasyon  bir çok firmayla bu konuda ortak iş birliği yaparak sadece işletmeye değil ülkemize de her bir yapılan projenin arge olmasından dolayı katkı sağlayarak ülkemizin üreten Türkiye olmasına katkı sağlamasının sevincini yaşıyor. Her yeni yapılan projenin yeni bir başlangıç olacağını düşünüyor ve  kendimizi her gün geliştirerek ihracata katkı sağlamamız  gerektiğinin bilincinde çalışıyoruz.

Otomasyon yazılımları ile işletmelere çok büyük kolaylıkların geldiğinin farkına varan işletmeler, otomasyon yazılımlarının artık olmazsa olmazların arasına girdiğinin farkında ve teknoloji ile karşı karşıya kaldıkları bu yarışta geride kalmaları söz konusu olduğunda rekabet edemeyeceklerinin farkında olmaları otomasyon yazılımlarını da farklı bir boyuta taşımaktadır. Aynı zamanda makina imalatçılarının da en büyük ihtiyacı olan otomasyon yazılımları, imalatçıların yapılan makina yazılımlarında makinenin çalışmasından tutun kapasitesini artırmak için kullanılan tek yolun makinanın hatasız çalışmasından geçtiğini ve bunun tek yolunun otomasyon yazılımlarının en iyi şekilde yapılmasından geçtiğini bilmektedir. Tio otomasyonun bir çok çalıştığı makina imalatçıları ile işletmelere katkı sağlamayı başarmış, makinaların hatasız çalışmasının sağlamıştır.

Otomasyon yazımları ile işletmeler sadece tesislerin otomatik çalışmalının haricinde sistemlerin hataya geçmesi ile birlikte oluşabilecek hataları daha önceden ön görmeyi hedeflediğinden dolayı işletmelerin endüstri 4.0 ihtiyacı duyulmaya başlamıştır. Endüstri 4.0 şu anda dünyanın üzerinde durduğu otomasyon yazılımları konusunda en önemli ihtiyaç haline gelmiştir.Sadece belirtilen bakım zamanlarında durmayı ve üretim esnasında işletmenin durmaması için tüm verileri ölçerek raporlar halinde işletmelerin ilgili kişilerine bildirerek işletmenin bakım zamanlarınıda belirliyor olması bunlardan en büyük etkenlerdir. Bu da işletmelerin otomasyon yazılımları sayesinde hatasız ve en üst seviyede üretim yapmalarını sağlıyor. Tek temennimiz ülke de Tio otomasyon gibi firmaların artması ve ülkemizin ihracatına katkı da bulunarak teknolojide dünya da iyi bir noktaya gelmemizdir.

 •  Ürünlerin kalitesi takip edilir.
 •  Ürünlerin emniyet ve güvenliği üst seviyede tutulur.
 •  Maliyetler ölçülerek kontrol edilir.
 •  Birçok işçi masraflarından tasarruf edilmesini sağlar.
 •  Kalitenin artışını sağlar.
 •  Üretim maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur.
 •  Rekabet gücünün artmasını sağlar.
 •  Yaşanan iş kazalarının azalmasını sağlar.
 •  Zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
 •  İşletmenin üretim hızını artırır ve buna bağlı olarak karını artırır.

En bilinen endüstriyel otomasyon yazılımları şunlardır:

SCADA,B Scada,Brewmaxx,EPICS,FactoryPMI,FactorySQL,Ignition SCADA,LabRAD,Module Marketplace,Trihedral Engineering,Weihenstephan Standards,WinCC,WinCos

Kireç Arıtma

Otomasyon Yazılımları