Otomasyon Yazılımları Ne Demektir?

Otomasyon için yenilikçi yazılım çözümleri otomasyon yazılımları ile uygulanmaktadır. Programlama, tasarım, devreye alma ve konfigürasyon işlemlerinin tamamı bu yazılımlar kullanılarak hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Endüstride, bilimsel işlerde ve yönetimde insanların aracı olmadığı işlerin otomatik olarak yapılması işlemine otomasyon yazılımları denilmektedir. Yapılan bir işin hem insan hem de makine arasındaki paylaşım yüzdesine otomasyon denilmektedir. Mal ve hizmet teslimi üretimlerinde verimliliği optimize etmek amacı ile makine ya da teknolojilerin kullanılması anlamına gelen otomasyon yazılımı, özellikle teknolojinin gelişmesi ile beraber yaygınlaşmıştır. İşyerlerinde iş verimini artırmak amacı ile makineleşme de denilen otomasyon yazılımları, belli hizmetlerin makineler aracılığı ile otomatik olarak yapılmasını sağlar.

İmalat sürecindeki malzemelerin bir makineden başka bir makineye otomatik olarak aktarılmasını ve her biri makinede üretimin belirli bir kısmı yapılarak insan emeğine ihtiyaç olmadan bütün hizmetlerin hazırlanmasını sağlayan otomasyon yazılımları bu işlemleri otomasyon programları aracılığı ile yapar. Teknolojik gelişmelerin son hızla devam etmesi nedeni ile otomasyon yazılımları sistemine denetim ile iletişim mekanizmaları da eklenmiştir.

İletişim, herhangi bir makinenin ya da üretim aracının bilgisayar programında yer alan bilgiler doğrultusunda faaliyet sürdürmesi demektedir. Otomatik denetimlerde ise makinelerin yapmış olduğu işler otomasyon programları sayesinde önceden programlanmaktadır. Bu programlar kapsamında bir sapma meydana gelir ise gerekli olan düzeltme işlemi kendiliğinden yapılmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sanayileşmiş olan Batılı ülkelerde verimliliğin hızla artmasını sağlayan otomasyon programları, günümüzde fabrikayı ilgilendiren bütün bilgilere erişimin sağlanmasını ve bilgilerin kontrol edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sistem pahalı gibi düşünülse de, üretim yağan işçiler için aylık ücretin ödenmeyecek olması demek şirketin tasarruf sağlaması demektir.

İşçilerin yapması mümkün olmayan sıradan görevleri bile tamamlama yeteneğine sahip olan otomasyon yazılımları, şirketin tasarrufunu artırmaktadır. Tek bir cihaz ile yapılmayan otomasyon yazılımları, çoğu kontrol ünitelerinin kolektif olarak çalışması ile yapılmaktadır.

Mal ve hizmet üretiminde verimliliği artırmak amacı ile makinelerin ya da teknolojilerin kullanılmasını sağlayan otomasyon yazılımlarından en sık kullanılan endüstriyel otomasyon yazılımları olmaktadır. Üretim görevini tamamlamak amacı ile robotik cihazlar kullanılması anlamına gelen endüstriyel otomasyon yazılımları, hızlı ve verimli görevleri taşıma kapasitesine sahiptir.

Otomasyon Yazılım Programlarının Genel Olarak Avantajları Nelerdir?

Birçok alanda kullanılan Otomasyon yazılım programları, en çok endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Sağladığı avantajlar ile son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri olmuştur. Bir işyerinin ya da fabrikanın Otomasyon Yazılım Programları kullanmasının sağladığı avantajlar şu şekildedir:

  •  Ürünlerin kalitesi takip edilir.
  •  Ürünlerin emniyet ve güvenliği üst seviyede tutulur.
  •  Maliyetler ölçülerek kontrol edilir.
  •  Birçok işçi masraflarından tasarruf edilmesini sağlar.
  •  Kalitenin artışını sağlar.
  •  Üretim maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur.
  •  Rekabet gücünün artmasını sağlar.
  •  Yaşanan iş kazalarının azalmasını sağlar.
  •  Zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
  •  İşletmenin üretim hızını artırır ve buna bağlı olarak karını artırır.
Otomasyon Yazılımları
Otomasyon Yazılımları